See Toijala on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "la",
"alt1": "Toivia",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Toivia + -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Possibly from Toivia + -la (*Toiviala), the initial a variant of the pre-Christian name Toivo.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toijala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toijalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toijalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toijalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toijalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toijalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toijalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toijala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toijala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toijal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Former settlements",
"orig": "fi:Former settlements",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "place",
"langcode": "fi",
"name": "Places in Finland",
"orig": "fi:Places in Finland",
"parents": [
"Places"
],
"source": "w"
},
{
"kind": "place",
"langcode": "fi",
"name": "Places in Pirkanmaa, Finland",
"orig": "fi:Places in Pirkanmaa, Finland",
"parents": [
"Places"
],
"source": "w"
},
{
"_dis": "68 32",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "83 17",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a former town in Pirkanmaa, now part of Akaa and its largest population center."
],
"id": "en-Toijala-fi-name-3IwKwBCn",
"links": [
[
"town",
"town"
],
[
"Pirkanmaa",
"Pirkanmaa#English"
],
[
"Akaa",
"Akaa"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "25 75",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 84",
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "11 89",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Toijala-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoi̯jɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞i̯j(ː)ɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oijɑlɑ"
}
],
"word": "Toijala"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oijɑlɑ",
"Rhymes:Finnish/oijɑlɑ/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "la",
"alt1": "Toivia",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Toivia + -la",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Possibly from Toivia + -la (*Toiviala), the initial a variant of the pre-Christian name Toivo.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toijala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toijalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toijalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toijalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toijalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toijalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Toijalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toijalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toijaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toijaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toijala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toijala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toijal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"fi:Former settlements",
"fi:Places in Finland",
"fi:Places in Pirkanmaa, Finland"
],
"glosses": [
"a former town in Pirkanmaa, now part of Akaa and its largest population center."
],
"links": [
[
"town",
"town"
],
[
"Pirkanmaa",
"Pirkanmaa#English"
],
[
"Akaa",
"Akaa"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
"Finnish surnames"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoi̯jɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞i̯j(ː)ɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oijɑlɑ"
}
],
"word": "Toijala"
}
Download raw JSONL data for Toijala meaning in All languages combined (21.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Toijala",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Toijala",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.